Tańsze ogrzewanie: wymiania starego kotła na kondensacyjny

cdc24.pl
2016-01-29 / 13:41
Tańsze ogrzewanie: wymiania starego kotła na kondensacyjny

Po sezonie grzewczym, najpewniej latem, będę wymieniał stary piec na nowe urządzenie. Wybrałem kondensacyjny kocioł gazowy, producenci mówili o jego najwyższej sprawności na rynku. Na jakie oszczędności mogę liczyć? Ile zapłacę za ogrzewanie? Kamil z Michałowa

Ile zaoszczędzimy na wymianie starego kotła na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny? To oczywiście zależy od wielu czynników, a pod uwagę należy wziąć masę zmiennych. Nie zrażajmy się jednak: modernizacja się opłaca. I to bardzo. 

Poszukiwanie oszczędności najlepiej zacząć od ogrzewania. Ponad połowa energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym służy celom grzewczym oraz podgrzaniu wody użytkowej. Choć działać należy całościowo, a modernizację systemu grzewczego połączyć m.in. z ulepszeniem termoizolacji budynku, to najwięcej oczekujemy od wymiany źródła grzewczego na sprawniejsze. I bardzo słusznie. Szacuje się, że wymiana starego kotła grzewczego na nowoczesny kocioł kondensacyjny obniża całościowe koszty energii nawet o 50 proc.

Na ile opłacalna będzie inwestycja? To oczywiście zależy od parametrów kotła „wyjściowego”, czyli tego, który chcemy wymienić, jak i „docelowego”, czyli nowego, głównego źródła grzewczego. Im wyższą sprawnością będzie się wyróżniało wybrane przez nas urządzenie, tym bardziej odczuje to nasza kieszeń. Za szczególnie korzystne uważa się wstawienie pieca gazowego kondensacyjnego w miejsce starego urządzenia olejowego (na ogrzewaniu oszczędzamy nawet połowę). Za dodatkowy zysk możemy uznać wolne miejsce w kotłowni oraz w pomieszczeniu, w którym do tej pory magazynowaliśmy paliwo. Na oszczędności rzędu 30-40 proc. możemy liczyć w przypadku demontażu kotła gazowego starszego typu, tzw. atmosferycznego. Jeżeli zaś wymieniamy piec węglowy, oprócz kwestii ekonomicznych musimy mieć na uwadze także naszą wygodę. Gazowe kotły kondensacyjne są bezobsługowe, automatyczne, nie wymagają naszej uwagi ani ingerencji.

Aby nowy system mógł pracować bez zarzutu, prawdopodobnie będziemy musieli wprowadzić kilka zmian w konstrukcji komina. Systemy z zamkniętą komorą spalania potrzebują dostarczenia świeżego powietrza spoza budynku, współpracują więc z przewodami powietrzno-spalinowymi. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że kominy przy piecach kondensacyjnych pracują w trybie niskotemperaturowym, a dodatkowo: mokrym; na ich ściankach skrapla się kondensat. Sprawdzą się tu przede wszystkim układy ze stali nierdzewnej lub ceramiki.

W wielu przypadkach wymiana starego urządzenia grzewczego na gazowy kocioł kondensacyjny wiąże się również z przeróbką instalacji c.o. Kotły kondensacyjne pracują przede wszystkim w instalacji zamkniętej z zaworem bezpieczeństwa i przeponowym naczyniem wzbiorczym, a tradycyjnie stosowało się układy otwarte, z otwartym naczyniem i dodatkowym orurowaniem. 

Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05