Olej opałowy – bezpieczny i łatwy w użytkowaniu

Wśród całej gamy produktów petrochemicznych bardzo istotną rolę odgrywają oleje opałowe. W swojej lekkiej odmianie są na wielką skalę wykorzystywane w ogrzewaniu budynków mieszkalnych i niewielkich obiektów gospodarczych. Ze względu na szereg korzyści paliwo to ma licznych zwolenników.

Olej opałowy jest paliwem niezbyt różniącym się od silnikowego oleju napędowego. Z uwagi jednak na zróżnicowane obciążenia podatkowe obydwu gatunków paliw polskie prawo wymusza specjalne barwienie oleju grzewczego. Nie zaburza to jednak w żaden sposób jego wartości opałowej, ani nie jest szkodliwe dla urządzeń grzewczych.

Sam proces spalania oleju opałowego nie jest w żaden sposób szkodliwy dla środowiska. Warto jednak wspomnieć, że jako produkt rafinacji ropy naftowej jest silnie uzależniony od globalnych tendencji cenowych.

Koszt użytkowania oleju napędowego nie jest najniższy, jednak zaletą nie do podważenia jest wyeliminowanie ryzyka wybuchu, o którym w przypadku niewłaściwego stosowania paliw gazowych trzeba przypomnieć.

Olej jest także gwarancją niezależności od ciepła sieciowego, co daje duże pole manewru w obszarach, na których tego rodzaju instalacje są niedostępne.

Dlaczego warto korzystać z ogrzewania olejowego?

  • olej grzewczy jest stosunkowo łatwo dostępnym paliwem
  • wyeliminowane jest zagrożenie wybuchowe
  • istnieje możliwość automatyzacji procesów obsługi kotła


O czym warto pamiętać przy używaniu oleju opałowego?   

  • cena oleju opałowego jest silnie skorelowana z cenami paliw pędnych
  • olej wymusza posiadanie specjalistycznej instalacji zbiornikowej 
  • palniki, filtry i przewody muszą być poddawane okresowym kontrolom i czyszczeniu
Słowa kluczowe:
Pozostałe poradniki