Sterowniki kominkowe: jak to działa?

W skrócie: kupujemy kominek. Myślimy o urządzeniu z płaszczem wodnym, zastanawiamy się jeszcze tylko nad konkretnymi usprawnieniami. Modele ze sterownikami są droższe, ale sprzedawcy usilnie nas na nie namawiają. Przyznajemy, że chcielibyśmy zaoszczędzić. Czy możemy zrezygnować ze sterowników? Barbara z Wołomina

Kominek ze sterownikiem czy bez? Nie ma tu mowy o żadnym dylemacie. Precyzyjne sterowanie procesem spalania sprawia, że jest on o wiele bardziej energooszczędny. Na tym jednak możliwości sterowników kominkowych się nie kończą. 

Pole zastosowania sterowników może być bardzo szerokie – wszystko bowiem zależy od modelu kominka oraz usprawnień zastosowanych przez producenta. Uproszczając, sterowniki odpowiadają za kontrolę procesu spalania, np. dokładnie regulując ilość dopuszczanego z zewnątrz powietrza. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, możemy zaoszczędzić nawet do 30 proc. drewna.

Natomiast wgryzając się głębiej w szczegóły, należy wspomnieć o pozostałych możliwościach sterowników. Pozwalają one na regulację pomp (np. dwóch), sterowanie turbiną kominkową, zabezpieczają przez przegrzaniem, odcinają dopływ powietrza do komory spalania w przypadku zaniku zasilania (aby na wszelki wypadek wygasić kominek) oraz ostrzegają akustycznie po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości. Co więcej, sterowniki w odpowiednio zaprojektowanym systemie, mogą odpowiadać za „komunikację” z głównym źródłem ciepła. Jak to działa? Kiedy zaczynamy palić w kominku, układ „odnotowuje” ten fakt, rejestrując również podwyższenie temperatury w budynku. Dzięki temu piec nie załącza się lub pracuje z niższą mocą aż do momentu, kiedy nie przestaniemy palić w kominku. Jeśli nie będziemy dokładać drewna, a płomień się wygasi – np. w nocy – ciepło będzie produkowane przez kocioł.

Co interesujące, najnowocześniejsze elektroniczne sterowniki posiadają ekran, umożliwiający bardzo wygodną, intuicyjną obsługę kominka. Dzięki niemu szybko dokonamy nastawy temperatury lub nawet wybierzemy godzinę, o której kominek powinien został wygaszony (przez odcięcie dopływu powietrza do komory spalania). 

Polecamy
Pozostałe poradniki