Nowoczesne kotły na biomasę

Nowoczesne kotły na biomasę

Kotły na biomasę to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nie wymagają niemal żadnej ingerencji użytkownika. Ich wydajność, sprawność oraz zastosowane usprawnienia sprawiają, że podczas spalania brykietu lub pelletu uzyskujemy maksymalną ilość energii. O ile oczywiście biomasa stanowi tu główne, a nie zastępcze paliwo.

Aby ogrzewaniem biomasą, czyli przede wszystkim pelletami i brykietem, było wydajne, energooszczędne oraz bezpieczne, musimy zastosować specjalny, dedykowany temu rodzajowi paliwa kocioł grzewczy. Z zadaniem poradzi sobie również piec na ekogroszek z biomasą w formie paliwa zastępczego, jednak sprawność w przypadku tego rozwiązania nie będzie zbyt wysoka. Miejmy również na uwadze, że spalanie pellet czy brykietu w kotle, który nie jest dedykowany stricte temu rodzajowi paliwa, może skrócić żywotność urządzenia, przede wszystkim ze względu na zawartość związków chloru.  

Ekologicznie i nowocześnie
Piece na biomasę to przede wszystkim zautomatyzowane urządzenia z  wygodnym podajnikiem – ślimakowym lub pneumatycznym. Ich sterowniki są tak zaprogramowane, aby z dostępnej ilości paliwa uzyskać jak największą ilość energii, służy temu m.in. wentylator, poprawiający stopień dopalenia w komorze spalania. Dodatkowo na bieżąco kontrolowane są wszystkie pozostałe parametry związane ze spalaniem, jak poziom tlenu dostarczanego do paleniska powietrza, temperatura w budynku oraz warunki atmosferyczne. Do tego dochodzą usprawnienia związane z bezpieczeństwem, jak system niedopuszczający do cofnięcia się płomienia do zasobnika z paliwem oraz jego gaszenia w przypadku zarejestrowania nieprawidłowości w pracy urządzenia. 

Nie potrzebują obsługi
Zautomatyzowanie pracy kotła sprawia, że staje się on niemal bezobsługowy – nie licząc konieczności załadunku paliwa. Częstotliwość zależy od wielkości zasobnika – niektóre wymagają uzupełnienia pellet lub brykietu co ok. 6 godzin, inne co kilkanaście; dostępne są także modele ze zintegrowanym zasobnikiem uzupełnianym co parę dni, nawet co tydzień. Piec możemy zostawić bez nadzoru, a wychodząc z domu, zaprogramować jego pracę na oszczędną, podczas której będzie utrzymywał niższą temperaturę we wnętrzu. Kolejnym z naszych obowiązków będzie usuwanie popiołu, mniej więcej raz na miesiąc. Możemy go następnie wykorzystać w ogródku, do nawożenia.

Warto zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną kwestię. Jakość kotła na biomasę, wydajność, moc, zastosowane rozwiązania i nowoczesne technologie to… tylko połowa sukcesu. Niezwykle ważna jest również jakość samej biomasy. Pellety lub brykiet o zbyt dużej wilgotności czy z domieszkami substancji chemicznych i składników klejących bądź z innymi „dodatkami” dostarczą mniejszą ilość energii podczas spalania. Musimy się liczyć również z nieobojętnymi środowisku spalinami – a nie o to przecież chodzi w zakupie ekologicznego źródła ciepła, prawda? 

Ciepło w Twoim domu
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


PGG promuje ekogroszek


2020-09-16

Mniej węgla w Polityce Energetycznej Polski


2020-09-09

Kupujesz olej opałowy – musisz się zarejestrować


2020-09-04

Ogrzewanie bez miału węglowego


2020-06-22

Państwo będzie wiedziało wszystko o piecach Polaków


2020-06-18

Zmiana przepisów dotycząca zakupu miału do celów grzewczych


2020-05-25

Epidemia opóźnia wprowadzenie pakietu opałowego


2020-03-25

Wsparcie programu ''Czyste Powietrze''


2020-02-03

Można dostać pieniądze na zmianę sposobu ogrzewania


2020-01-30

Elektroniczne zgłoszenia w obrocie olejem opałowym


2020-01-29

Ogrzewanie mieszkań kosztuje coraz więcej


2020-01-08

Rynek kotłów na paliwo stałe pod kontrolą


2019-10-17