Brykiet drzewny – nie tylko do kominków

Brykiet drzewny – nie tylko do kominków

Drewno jest materiałem opałowym często wykorzystywanym w Polsce do ogrzewania domu. Ciekawą alternatywą dla klasycznego drzewa kominkowego może być brykiet, którym można zastąpić lub uzupełniać spalanie także innych paliw stałych.

Brykiet drzewny to paliwo stałe z biomasy, które może być wykorzystywane w kominkach, piecach kaflowych, kotłach oraz innych urządzeniach grzewczych na paliwa stałe. Podstawowym surowcem do produkcji brykietu są rozdrobnione odpady drzewne takie jak wiórki, trociny, zrębki. W procesie produkcji są one poddawane działaniu wysokiego ciśnienia i sprasowywane, dzięki czemu gotowy produkt w postaci brykietu charakteryzuje się dużą gęstością oraz wartością opałową wyższą niż drewno tradycyjne wykorzystywane, jako materiał grzewczy. Od drewna kominowego brykiet różni się też wilgotnością, która jest niższa i równa w całej jego strukturze.

 Znajdź dostawców brykietu Brykiet może być wykorzystywany, jako paliwo będące podstawą ogrzewania domu, ale znajduje on też zastosowanie jako paliwo zastępcze lub uzupełniające np. startowe, przy spalaniu węgla lub tradycyjnego drewna. 

Ten rodzaj paliwa stosowany jest najczęściej jako alternatywa dla drewna kominkowego, ale zastąpić może też inny materiał opałowy np. węgiel. Na korzyść brykietu przemawia to, ze jest paliwem czystym, które charakteryzuje się niską zwartością popiołu. Nie sprawia też problemów z magazynowaniem. Plusem jest ponadto łatwość rozpalania oraz wygoda związana z zakupem materiału opałowego, który nie wymaga dalszej obróbki.

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków powoduje, że coraz częściej, wybierając rodzaj paliwa do ogrzewania domu, pod uwagę, poza ceną, biorą też aspekty związane z ochroną środowiska. Dla tej grupy klientów brykiet drzewny, będący w odróżnieniu od węgla paliwem odnawialnym, może być propozycją wartą rozważenia.
Słowa kluczowe: biomasa, brykiet, brykiet drzewny

Aktualności


Zmiana przepisów dotycząca zakupu miału do celów grzewczych


2020-05-25

Epidemia opóźnia wprowadzenie pakietu opałowego


2020-03-25

Wsparcie programu ''Czyste Powietrze''


2020-02-03

Można dostać pieniądze na zmianę sposobu ogrzewania


2020-01-30

Elektroniczne zgłoszenia w obrocie olejem opałowym


2020-01-29

Ogrzewanie mieszkań kosztuje coraz więcej


2020-01-08

Rynek kotłów na paliwo stałe pod kontrolą


2019-10-17

Globalny popyt na węgiel rośnie


2018-12-19

Palenie paliwami najgorszej jakości ciągle możliwe


2018-11-07

Najgorsze paliwa powodujące smog znikną z rynku


2018-10-05

Brakuje rozporządzeń w sprawie jakości węgla


2018-09-17

Opublikowano Ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw


2018-08-29