W jakich kotłach można palić pellety?

W jakich kotłach można palić pellety?

Planuję zakup kotła na pellety, ale nie wiem, na co zwrócić uwagę. Myślę o piecu jak najbardziej obsługowym, takim, który wystarczy zasypać i zapomnieć. Choć oczywiście duże znaczenie mają też koszty. Dominik z Gdyni

Jaki rodzaj podajnika? Jaki palnik? Czy urządzenie będzie przeznaczone tylko i wyłącznie do spalania pelletów, czy może także innych paliw? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł na pellety. 

Możemy śmiało prorokować, że zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, w tym piecami na pellety, będzie coraz większe. Wiąże się to oczywiście z przepisami unijnymi, które już za kilka lat wprowadzą obowiązek budowania w technologii niemal zeroenergetycznej oraz stosowania ekologicznych źródeł energii. Jednocześnie rośnie świadomość inwestorów związana z potrzebą wdrażania tego typu rozwiązań. Do spalania biomasy, w tym pelletów, dedykowane są przede wszystkim kotły z automatycznym podajnikiem paliwa, np. ślimakowym. Konstrukcja palnika nie ma tu większego znaczenia, stosuje się zarówno palniki retortowe, rynnowe, jak i paleniska peletowe. Paleniska peletowe zawężają typ paliwa możliwego do stosowania do jednego, zaś w kotle z palnikiem retortowym i rynnowym oprócz pelletów można wykorzystywać także węgiel w postaci ekogroszku oraz węgiel brunatny. Zanim jednak zaczniemy ogrzewać alternatywnym paliwem, upewnijmy, czy urządzenie jest do tego przystosowane, a wykorzystanie węgla nie będzie miało wpływu na efektywność i parametry pracy. Jeśli nie ma przeciwskazań, możemy zamienić pellety na ekogroszek lub odwrotnie – chociażby w zależności od dostępności danego paliwa.

Ponadto kupując kocioł na pellety z palnikiem retortowym lub rynnowym, warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma „certyfikat ekologiczny” wydany przez akredytowaną, specjalistyczną jednostkę badawczą. Stanowi to swego rodzaju gwarancję, że piec jest przystosowany także do spalania pelletów. Pamiętajmy przy tym, że kotły retortowe oraz rynnowe, czyli umożliwiające stosowanie paru rodzajów paliwa, nie mogą pracować w trybie całkowicie automatycznym. Oznacza to, że nie jest możliwe automatyczne rozpalanie oraz wygaszanie paleniska – w przeciwieństwie do urządzeń typowo pelletowych. Dlatego też piece do spalania pelletów uznawane są za wygodniejsze w użytkowaniu. Do obowiązków domowników oprócz dostarczania paliwa należy także oczyszczanie wymiennika ciepła oraz usuwanie popiołu, jednak i tu odbywa się to w sposób bardziej komfortowy niż chociażby w przypadku urządzeń retortowych.


Ciepło w Twoim domu
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Rynek obrotu paliwami opałowymi bardziej uregulowany


2020-09-28

UOKiK kontroluje sprzedawców kotłów na paliwo stałe


2020-09-22

PGG promuje ekogroszek


2020-09-16

Mniej węgla w Polityce Energetycznej Polski


2020-09-09

Kupujesz olej opałowy – musisz się zarejestrować


2020-09-04

Ogrzewanie bez miału węglowego


2020-06-22

Państwo będzie wiedziało wszystko o piecach Polaków


2020-06-18

Zmiana przepisów dotycząca zakupu miału do celów grzewczych


2020-05-25

Epidemia opóźnia wprowadzenie pakietu opałowego


2020-03-25

Wsparcie programu ''Czyste Powietrze''


2020-02-03

Można dostać pieniądze na zmianę sposobu ogrzewania


2020-01-30

Elektroniczne zgłoszenia w obrocie olejem opałowym


2020-01-29