Rozwój rynku biopaliw stałych

Rynek biopaliw, a zwłaszcza peletu rozwija się dynamicznie od kilku lat w całej Unii Europejskiej, za sprawą przyjętej polityki, zwiększającej udział energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie prezydencję objęła Dania i obiecuje, że skoncentruje się właśnie na zagadnieniach związanych z zieloną energią.

Dania jest też liderem w UE pod względem zużycia odnawialnych energii – do 2020 r. ich udział wyniesie znacznie powyżej 50%. Kraje Skandynawskie konsekwentnie od lat zwiększają produkcję i zużycie energii odnawialnej, dzięki czemu uniezależniają się coraz bardziej od innych paliw, w tym od paliw płynnych.  Podobną drogę obrało wiele państw europejskich. Wyjątkowo interesujący przykład stanowi Austria, w której odnawialne źródła energii stanowią obecnie blisko 85%. Przykładem paliwa odnawialnego, którego zużycie rośnie jest pelet drzewny. W Europie w 2010 r. wyprodukowano  około 10 mln ton tego granulatu i blisko tyle samo wyniosło jego zużycie. Prognozy na najbliższe lata zakładają dalszy istotny wzrost produkcji peletu,  aż do około 30 mln ton w 2020r.  W Europie Środkowej rynek tego biopaliwa stałego liczy sobie zaledwie kilka lat, ale coraz dynamiczniej się rozwija, dzięki wygodzie zastosowania oraz stabilnym cenom.
Tylko w Polsce produkcja peletu drzewnego wynosi ponad 500 tys. ton, z czego coraz większa ilość trafia bezpośrednio do lokalnych odbiorców. Największym krajowym producentem peletu drzewnego jest firma Barlinek.

Barlinek S.A.
- e-petrol.pl: Do niedawna firma Barlinek była znana dzięki produkcji tzw. deski barlineckiej. Wasza firma na przestrzeni kilku ostatnich lat znacznie rozwinęła produkcję biopaliw.

- Rafał Węcek, dyrektor ds. sprzedaży biopaliw, Barlinek S.A.: Rzeczywiście do niedawna, to jest do 2004 r. nasza spółka dała się poznać głównie jako producent markowych podłóg drewnianych. Od tamtej pory dość znacznie rozszerzyliśmy produkowany asortyment. Obecnie posiadamy w ofercie pełną gamę podłóg drewnianych, zarówno deski lite jak również 2- i 3-warstwowe oraz listwy podłogowe. Barlinek to także producent Deski YOUNG - pierwszej na rynku linii specjalistycznych podłóg drewnianych dla dzieci. Firma oferuje także biopaliwa, czyli pelet drzewny (Ecopellet), brykiet drzewny (Ecobriketts) i ekologiczną podpałkę drzewną (Ecostarter). Prognozy rynku dla peletu, czyli granulatu drzewnego, zarówno w Europie jak i Polsce są bardzo obiecujące. W ostatnich latach dynamicznie rosła zarówno produkcja tego granulatu, jak również sprzedaż. Wprawdzie udział peletu w konsumpcji energii jest nadal niewielki to obserwujemy, że równocześnie na wielu rynkach intensywnie się rozwija. Zapotrzebowanie na pelet dynamicznie rośnie dzięki takim rynkom jak austriacki, które skokowo zwiększają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W tym kierunku zmierza również wiele innych europejskich gospodarek.

- Czy Barlinek równie dynamicznie jak do tej pory będzie zwiększał produkcję i sprzedaż peletu?

- Nasza firma planuje dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych w zakresie biopaliw, a zwłaszcza brykietu. Jednocześnie bierzemy pod uwagę możliwości produkcyjne, które są ściśle powiązane z ilością surowca - trocin oraz zrębków drzewnych, które pozyskujemy w naszych tartakach. Jest on wolny od wszelkich zanieczyszczeń, co znajduje odzwierciedlenie w jakości gotowego wyrobu. Dzięki wyjątkowej dbałości na każdym etapie produkcji Ecopellet z Barlinka ma bardzo dobrą renomę, jest produktem klasy premium w całej Europie. Dobrze rozwija się również dystrybucja i sprzedaż brykietu kominkowego. Nasze moce produkcyjne sięgają 175 tys. ton biopaliw stałych rocznie, w tym ponad 150 tys. ton peletu i 20 tys. ton brykietu kominkowego.

- Co zadecydowało Pana zdaniem o rozwoju rynku peletu w Europie Zachodniej?

- Granulat drzewny czyli pelet wytwarzany z trocin oraz zrębków jest znany od lat w Europie Zachodniej i Skandynawii. W Szwecji rozpoczęto produkcję ekologicznego biopaliwa na skalę przemysłową już w latach 80-tych ubiegłego wieku. Prawdziwa moda na to paliwo została zapoczątkowana kilka lat później, właśnie w Szwecji, Danii, Austrii i innych krajach (np. Niemcy, Czechy, Polska), dbających o ekologię, przywiązujących dużą wagę do ograniczenia wielkości emisji CO2 oraz pragnących stopniowo zmniejszyć zużycie paliw płynnych. Pelet drzewny jest jednym z najbardziej wydajnych odnawialnych i ekologicznych paliw. Nie tylko nie zawiera żadnych środków czy związków chemicznych, ale też jest konkurencyjny dla tradycyjnych paliw pod względem ekonomicznym. Kaloryczność peletu wynosi ponad 19 000 kJ/kg, a więc przekracza 90% wartości kalorycznej dostępnego na polskim rynku węgla. Podczas spalania peletu drzewnego do atmosfery emitowana jest tylko taka ilość dwutlenku węgla, jaką pobierają rośliny w procesie fotosyntezy i jest to tzw. ‘zerowa emisja CO2’.

- Jak można wytłumaczyć rosnącą popularność peletu drzewnego w Polsce? Co stymuluje rozwój tego sektora w kraju?

- Granulki peletu posiadają wiele zalet. Na największą uwagę zasługują zwłaszcza atuty ekonomiczne i ekologiczne. Granulat drzewny jest czystym paliwem, nie zatruwa środowiska naturalnego, a do produkcji wykorzystywane są trociny i zrębki drzewne, tj. surowiec w niewielkiej ilości wykorzystywany gdzie indziej. Warto zauważyć, że produkcja tego paliwa, dzięki stosowanym przez producentów nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nie jest uciążliwa dla środowiska naturalnego. Te aspekty nabierają dziś, w dobie rosnącej popularności ekologii oraz ograniczania emisji CO2 do środowiska, coraz większego znaczenia. Poza tym biopaliwo jest konkurencyjne cenowo w stosunku np. do ekogroszku czyli rozdrobnionego węgla oraz oleju opałowego (w kraju co najmniej 2 krotnie tańszy jest pelet od oleju opałowego).

Barlinek S.A.
- Jakie są najbliższe perspektywy dotyczące przyszłości paliw odnawialnych w naszym kraju? Jakie urządzenia na pelet są popularne?

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwinęła się w naszym kraju cała infrastruktura, związana z tym opałem. Praktycznie wszyscy znani i obecni na naszym rynku producenci urządzeń grzewczych, mają już w swojej ofercie kotły na pelet. Te urządzenia są obecnie najpopularniejsze. Przybywa również kominków ogrzewanych peletem. Mają je już w swojej ofercie sieci DIY. Dzieje się tak, gdyż Polska to coraz bardziej liczący się w Europie producent tego biopaliwa. Jesteśmy krajem zasobnym w surowiec drzewny. Producenci (np. firma Barlinek) oferują możliwość zamówienia produktu przez internet, z dostawą pod wskazany adres. Dodam jeszcze, że podczas spalania peletu powstaje jedynie niewielka ilość popiołu, który z powodzeniem służy jako ekologiczny nawóz w przydomowym ogródku. Wszystko to sprawia, że wielu indywidualnych inwestorów decyduje się na wykorzystywanie tego nowoczesnego opału.

- Ilu jest w Polsce producentów peletu? Czy ich ilość wzrosła w ostatnim czasie? Czym to zostało spowodowane?

- W kraju systematycznie przybywa producentów. Szacuje się, że jest ich ponad pięćdziesięciu. Na rynku są obecne również granulaty z importu, głównie z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Istotny wpływ na wzrost rynku biopaliw stałych mają czynniki, o których już powiedziałem. Decydującą rolę spełnia dostępność peletu oraz szeroki wybór urządzeń grzewczych, nowoczesnych, łatwych w obsłudze i coraz atrakcyjniejszych cenowo. Użytkownicy chwalą sobie komfort użytkowania i wygodę, dlatego też systematycznie zwiększa się grono odbiorców indywidualnych.

Barlinek S.A.
Barlinek S.A.


***
Grupa Barlinek jest wiodącym producentem warstwowych podłóg drewnianych na świecie o potencjale produkcji ponad 9 mln 2 rocznie. Najważniejszym oferowanym produktem jest deska barlinecka - warstwowa podłoga ze szlachetnych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Sprzedaż podłóg prowadzona jest do 55 krajów na 5 kontynentach. Grupa oprócz deski barlineckiej wytwarza także podłogi lite, podłogi 2-warstwowe, certyfikowane podłogi do obiektów sportowych, listwy podłogowe oraz znane z wysokiej jakości biopaliwa drzewne: pelet drzewny i brykiet kominkowy. Barlinek od września 2005 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Firma Barlinek przywiązuje dużą wagę do tego, aby stosowane technologie i gotowe wyroby firmy były ekologiczne i neutralne dla środowiska naturalnego. Dzięki stałej modernizacji zakładu oraz inwestycjom w nowoczesne technologie to jedno z najczystszych przedsiębiorstw tej branży w Polsce. Działania firmy Barlinek pokazują, że ochrona środowiska może być dla firm nie tylko narzuconym przez prawo poszczególnych krajów obowiązkiem, ale także ważnym elementem długookresowej strategii rozwoju.

Więcej informacji na: www.barlinek.com
Słowa kluczowe:
Polecamy
Pozostałe poradniki