Brykiet drzewny – nie tylko do kominków

Drewno jest materiałem opałowym często wykorzystywanym w Polsce do ogrzewania domu. Ciekawą alternatywą dla klasycznego drzewa kominkowego może być brykiet, którym można zastąpić lub uzupełniać spalanie także innych paliw stałych.

Brykiet drzewny to paliwo stałe z biomasy, które może być wykorzystywane w kominkach, piecach kaflowych, kotłach oraz innych urządzeniach grzewczych na paliwa stałe. Podstawowym surowcem do produkcji brykietu są rozdrobnione odpady drzewne takie jak wiórki, trociny, zrębki. W procesie produkcji są one poddawane działaniu wysokiego ciśnienia i sprasowywane, dzięki czemu gotowy produkt w postaci brykietu charakteryzuje się dużą gęstością oraz wartością opałową wyższą niż drewno tradycyjne wykorzystywane, jako materiał grzewczy. Od drewna kominowego brykiet różni się też wilgotnością, która jest niższa i równa w całej jego strukturze.

Brykiet może być wykorzystywany, jako paliwo będące podstawą ogrzewania domu, ale znajduje on też zastosowanie jako paliwo zastępcze lub uzupełniające np. startowe, przy spalaniu węgla lub tradycyjnego drewna. 

Ten rodzaj paliwa stosowany jest najczęściej jako alternatywa dla drewna kominkowego, ale zastąpić może też inny materiał opałowy np. węgiel. Na korzyść brykietu przemawia to, ze jest paliwem czystym, które charakteryzuje się niską zwartością popiołu. Nie sprawia też problemów z magazynowaniem. Plusem jest ponadto łatwość rozpalania oraz wygoda związana z zakupem materiału opałowego, który nie wymaga dalszej obróbki.

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków powoduje, że coraz częściej, wybierając rodzaj paliwa do ogrzewania domu, pod uwagę, poza ceną, biorą też aspekty związane z ochroną środowiska. Dla tej grupy klientów brykiet drzewny, będący w odróżnieniu od węgla paliwem odnawialnym, może być propozycją wartą rozważenia.
Słowa kluczowe:
Polecamy
Pozostałe poradniki